Joanna Najbor
Psycholog - Psychoterapeuta Wrocław

LISTA ARTYKUŁÓW

Joanna Najbor, psycholog-psychoterapeuta. Okno psychoterapeutyczne.

tel. 508 208 995

24 stycznia 2020

Kryzys w związku, rozwód, rozstanie

Sytuacja taka jest z całą pewnością bardzo trudnym doświadczeniem. Kryzys w związku może przybierać różne formy: kłótnie i wzajemne pretensje, poczucie osamotnienia, rezygnację i utratę nadziei. Często dotyczy spraw sfery wierności, lojalności, braku wzajemnego zrozumienia zrozumienia, trudności dotyczących podejmowania decyzji na temat wspólnej przyszłości.

Zdarza się, że partnerzy mają kłopot w zauważeniu tego, co jest przyczyną ich wspólnych problemów. Czasami nie dostrzegają własnej odpowiedzialności za sytuację albo potrafią jedynie w sposób bardzo ogólny opisać swoje poczucie nieszczęścia i oddalanie się od siebie. Trudności w związku mogą być także związane z trudnymi sytuacjami, z jakimi przyszło im się zmierzyć (choroba jednego z partnerów lub innego członka rodziny, żałoba, trudności w zajściu w ciążę, problemy finansowe itp.).

Ważne jest, aby w takich sytuacjach pomóc stworzyć bezpieczne środowisko do wyrażenia przykrych emocji (frustracji, smutku, złości) w taki sposób, by służyło to relacji. Praca terapeutyczna polega na odkrywaniu zasobów tkwiących w związku. Pozwolą one parze przetrwać kryzys i umocnić relacje ich łączącą.

Czasami jednak dochodzi do sytuacji, kiedy para decyduje się na definitywne rozstanie. Taka sytuacja jest jedna z najtrudniejszych w życiu człowieka. Pomoc psychoterapeuty ma sprawić, że człowiek poradzi sobie z żałobą po związku i rozpocznie nowy, szczęśliwy etap w życiu.