Joanna Najbor
Psycholog - Psychoterapeuta Wrocław

LISTA ARTYKUŁÓW

Joanna Najbor, psycholog-psychoterapeuta. Okno psychoterapeutyczne.

tel. 508 208 995

20 stycznia 2020

Zaburzenie osobowości typu borderline

Osoby z borderline bardzo mocno pragną niezwykle silnej, bliskiej, wyłącznej relacji z drugą osobą i jednocześnie odczuwają lęk dwojakiego rodzaju. Po pierwsze lęk przed „pochłonięciem" przez drugą osobę, a po drugie – lęk przed porzuceniem przez nią.

Prowadzi to do stanu silnego napięcia emocjonalnego. Zawierają niezwykle burzliwe znajomości, pełne wybuchów – to miłości, to złości. Ludzi przeżywają w bardzo skrajny sposób. Ich postawy wobec nich często się zmieniają – od uwielbienia i idealizacji do nienawiści i dewaluacji. Bezgranicznie ufają i niemal wielbią, by potem zerwać znajomość z błahego powodu. Nie potrafiliby poradzić sobie z uczuciem odrzucenia, dlatego najczęściej odchodzą pierwsi.

Często poważne decyzje i wybory podejmują pod wpływem impulsu. Życie takich osób to wieczne udawanie: tłumią w sobie ból i robią wszystko, co szalone, na krawędzi życia i śmierci, aby czymś zapełnić pustkę i znudzenie, które ich wypełnia. Szukają zrozumienia, ale uważają, że nikt nie potrafi im pomóc. Wszystko to prowadzi do napięć psychicznych, od których jedyną drogą ucieczki jest według nich autoagresja i próby samobójcze.

Leczenie

Praca psychoterapeutyczna z pacjentem, któremu zdiagnozowano ten typ osobowości wymaga długoterminowej psychoterapii. W uzasadnionych przypadkach psychoterapia wspomagana może być farmakoterapia.

Terapia psychodynamiczna umożliwia pacjentowi zbliżanie się do ludzi, które wolne będzie od silnych przeciwstawnych lęków. Jednakże należy mieć na uwadze, że niezbędny jest do tego długoterminowy kontakt z psychoterapeutą, który będzie dodatkowo cechował się stałością, empatią i zrozumieniem.